Hírek

HŐSTRESSZ Riadó

MikroHíradó

         A Mikrotrade Kft. Takarmányozási értesítője

HŐSTRESSZ INFORMÁCIÓK

 

 

 

Ahogy a napok egyre hosszabbak lesznek és nő a környezet hőmérséklete, úgy a szarvasmarha állományok hőstressz veszélye is egyre fokozódik. Minden tejelő állomány vezetője nagy kihívásnak éli meg, hogyan tudja állományát megvédeni a hőstressz okozta veszteséggel szemben.

Minden tehén rendelkezik egy viselkedési, táplálkozási szokással, ami egyensúlyban áll a termelésével. Amikor a külső hőmérséklet emelkedik, megváltoznak a viselkedési és táplálkozási szokások, és a tehén arra törekszik, hogy a fölösleges hőt leadja.

Ilyen változás például, hogy magasabb hőmérsékleten a tehén kevesebbet fekszik. A fekvő állat kevésbé tudja leadni az extra hőt, ezért többet áll. Ezzel a magatartással igyekszik szabályozni a hőmérsékleti egyensúly megtartását, fenntartani a normális testhőmérsékletet, anyagcserét és tejet termelni.

Másik ilyen változás, hogy hőstressz idején a testfelület nagyobb vérellátást kap az extra hő leadása céljából. Mivel a vérellátás a belső szervekből a külső testfelület felé tolódik el, ezért a belső szervek, így a tápcsatorna vérellátása lesz gyengébb. Ezzel együtt megváltozik a bendő pH, növekszik a bélhám áteresztő képessége, minek következtében toxinok, káros anyagok tudnak bejutni a szervezetbe. Kialakul egy általános gyulladási hajlam.

Ezt leggyakrabban a megemelkedett szomatikus sejtszámban érzékeljük.

Mindezek a jelenségek, nevezetesen az alacsony takarmányfelvétel, a csökkent tejtermelés, a magasabb gyulladási hajlam azonnal jelentkező káros következményei a hőstressznek.

Azonban van egy hosszútávú következmény is: ez pedig a Sántaság.

Miért csak hónapok múlva szembesülünk a hőstressz ezen következményével?
Azért, mert a sántaság kialakulása hosszabb időt vesz igénybe.

Okai:

1., Nyáron a tehén több időt tölt állva. Terhelés alatt a szaruképzés lassúbb, a vérellátás romlik, az újszaru porózusabb, és a fekélyek kialakulására nagyobb az esély.

2., A vizes, nedves padozat folyamatosan puhán tarja a szarut, nagyobb a hajlam a fertőzések, sérülések kialakulására.

3., Anyagcsere zavar, bendő acidózis gyakrabban fordul elő nyáron, mint hideg időjárás idején. Ugyancsak nő a gyulladás hajlam, ami extra energiát, táplálóanyagokat von el a szaruképzéstől.

Mindezek a folyamatok lassan hatnak, és a lábak egészségének leépülésével csak több hónap után, általában ősszel szembesülünk.

Bővebb információért, szakmai tanácsadásért keressenek bizalommal.

Dr.Vucseta Ádám

0620/972-3932

Mikrotrade Kft.

www.mikrotrade.hu

KÉRDÉSE VAN TERMÉKEINKKEL KAPCSOLATBAN?

Forduljon hozzánk bizalommal!

1997 óta a takarmányozási és állategészségügyi feladatok szolgálatában…

Scroll to Top
Verified by MonsterInsights